Sääksyttimen vierailu Staraan

Sääksyttimen toimittajia lähti porukalla maanantaina Tampereelle vierailemaan Staran toimitiloissa. Nettilehti Staran toimitus toimii Kehräsaaressa. Lehti on keskitetty aikuisille mainonnan puolesta, joten ikähaarukka on 18-35. Toimittajat löytävät aineistoa viihdeuutisiinsa reaaliajassa toimivasta ohjelmasta, joka näyttää maailmanlaajuisesti tai valtiokohtaisesti uusimmat somesensaatiot. Toimittajien työhön lukeutuu juttujen kirjoittamisen lisäksi muun muassa tiedon etsimistä ja kansikuvien suunnittelua sekä toteutusta. Juttuihin täytyy linkata lähteet alkuperäiseen aineistoon, jos artikkeli on esimerkiksi käännetty englannista. Myös avainsanat ovat tärkeitä, jotta lukijat löytävät haluamaansa aiheeseen liittyvän aineiston helposti ja nopeasti. Lopuksi juttu määritellään sopivimpaan kategoriaan sivuston vaihtoehdoista. Ylipäätään koululehden toimituksen reissu oli onnistunut ja uusia ideoita tuli esiin! 

(Visited 52 times, 1 visits today)

Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.


*