Koulun uudet kellot

Iloinen puheensorina lakkasi, kun koulun uusi kellonsoitto kajahti kaiuttimista. Uusi melodia hämmensi koulun vanhoja oppilaita, jotka olivat varmasti jo tottuneet vanhaan kellonsoittoon. Uusi, kovaääninen tulokas jakoi mielipiteitä vahvasti. Tässä oppilaiden ajatuksia aiheesta: 

“Tykkäsin enemmän vanhasta kellonsoitosta, mutta uusi soitto on kivaa vaihtelua. Surullista, etteivät uudet oppilaat päässeet kokemaan vanhoja kelloja.” 

“Ei kiva. Vanha oli kivampi, kuulosti paremmalta. Uusi kuulostaa siltä, kun menisi lääkärille.” 

“Kuljusta viime vuosina tullet kahdeksan- ja yhdeksänluokkalaiset ehtivät juuri tottua vanhoihin Sääksjärven kelloihin, jotka eroavat Kuljun kelloista. Nyt hämmennymme lisää.”  

Kellonsoiton muutokseen pääsyynä oli entisen kuulutussysteemin kunto. Nyt kuulutukset ja kellonsoitot kuuluu joka luokkaan hyvin. Kuulemma myös vaihtelu virkistää, kun nyt vanha kellonsoitto olisi täyttänyt 16 vuotta. 

(Visited 181 times, 1 visits today)

Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.


*