Arvostelu: Bohemian Rhapsody

Upeasti toteutettu elokuva kertoo kirjavasti ja monipuolisesti legendaarisen rock-bändin, Queenin, ja sen jäsenten taipaleesta tuhatpäisten yleisöiden eteen – musiikkia unohtamatta. Vaikka Queenin kappaleet eivät olisikaan tuttuja, on elokuva mukavaa kuunneltavaa varsinkin elokuvateatterista. 

Näyttelijät sopivat rooleihinsa ja jäljittelivät alkuperäisiä henkilöitä taidokkaasti. Etenkin Rami Malek on antanut kaikkensa esittäessään laulaja Freddie Mercurya, ja se näkyy. 

Elokuva sai myös monta Oscar-ehdokkuutta, kuten Paras elokuva-, Paras miespääosa-, Paras leikkaus-, Paras äänileikkaus- ja Paras äänimiksaus. Rami Malek voitti muutama viikko sitten myös Golden Globen paras miesnäyttelijä -palkinnon. 

(Visited 97 times, 1 visits today)

Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.


*